Hospodárske riziká
Sú to riziká vyplývajúce z celkovej politickej, ekonomickej a finančnej situácie krajiny, do ktorej smerujú exporty. Predstavujú bezprostredné ohrozenie zisku, v extrémnych prípadoch aj ohrozenie hospodárskej existencie zahraničných spoločností a dokonca i medzinárodných podnikov. Vznik politických rizík vyplýva zo zmien v politickom okolí podniku a práve politické zmeny sú ich príčinou.
Pre exportéra znamenajú riziko neratifikácie alebo zrušenia kontraktu, embargo na vývoz, neprevedenie devízového transferu, konfiškáciu materiálov a výrobkov. Z najširšieho hľadiska tieto riziká vyplývajú z nepriateľských akcií ako sú vojna, blokáda, revolúcia, štrajky, občianske vojny.
Politicko-hospodárske riziká členíme na:
Výmenné riziko – kedy peniaze, ktoré už importér vyplatil svojej
banke dočasne nemožno vymeniť za žiadnu cudziu menu, a to v dôsledku štátnych opatrení importujúcej krajiny a v dôsledku nedostatku devíz.
Moratórium – zaplatenie a transfer dlžnej čiastky exportérovi
štát nepovolí v čase splatnosti pohľadávky, ale povolí len čiastočné zaplatenie dlhu, prípadne nariadi odklad platby.
Transferové riziko – peniaze vyplatené importérom v banke nemožno čiastočne alebo úplne previesť do zahraničia, pretože importujúca krajina z hospodársko – politických príčin nechce takýto transfer povoliť. Toto riziko obsahuje nebezpečenstvo úplného alebo čiastočného obmedzenia transferu zisku, vecných statkov, know-how, licenčných poplatkov, platieb za služby ako aj kapitálu.
Riziko dispozičné – pod tento pojem možno zahrnúť všetky politicky podmienené zásahy štátu, ktoré obmedzujú priestor na obchodovanie zahraničným firmám v hostiteľskej krajine. Jedná sa najmä o administratívne nariadenia vlády – diskriminačné opatrenia. Často sú tu platné zákony, ktoré vnucujú minimálny podiel aj pevné ceny surovín, polotovarov a materiálov, ktoré si musia nakúpiť firmy so zahraničnou účasťou spolu s dodávkami od domácich výrobcov v hostiteľskej krajine.
Riziko vyvlastnenia – pozostáva z nebezpečenstva čiastočného alebo úplného odobratia majetku alebo práv, bez odškodnenia alebo s čiastočným odškodnením.
Na hodnotenie politicko-hospodárskych rizík existuje niekoľko postupov a kritérií. Medzi základné kritériá hodnotenia môžeme zaradiť hodnotenie politickej klímy v danej krajine, hodnotenie jej všeobecného politického vývoja na základe jednotlivých udalostí, analýzu vládneho systému, možné politické zmeny krajiny, dôveru v indície, investičný barometer,
dodržiavanie záväznosti medzinárodných zmlúv a dohôd.