Podľa distribučných spoločností by predaj filmových DVD mohol v najbližších dvoch rokov prevýšiť predaj klasických videokaziet. Zatiaľ však VHS na slovenskom trhu stále dominujú – napríklad Bonton ich vlani predal zhruba 130-tisíc, vyše dvakrát viac ako DVD diskov. Existuje priama úmera medzi počtom predaných DVD prehrávačov a DVD diskov. V Česku bol rok 2002 prelomový – vo veľkom sa začal nakupovať DVD hardvér, objem predaja DVD diskov sa priblížil k predaju klasických videokaziet. Očakávalo sa, že na Slovensku k tomu malo dôjsť v roku 2003. Už v súčasnosti je cena za DVD pre videopožičovne nižšia ako za VHS,“ pripomína Andrej Devečka, majiteľ Demaru, f. o., Liptovský Mikuláš, výhradný zástupca spoločnosti Hollywood Classic Entertainment pre Slovensko. Pripúšťa, že maloobchodné ceny DVD diskov sú stále vysoké, „pomaly sa však začínajú s cenami VHS vyrovnávať“. Podľa A. Devečku je vykazovaný záujem o DVD skreslený pirátskym predajom filmov. „Nebyť čierneho obchodu, štatistiky predaja by možno už v súčasnosti vyznievali v prospech DVD,“ dodáva.
Nový formát v roku 2005
Predaj nosičov DVD s filmami zaznamenal na teritóriu SR a ČR medziročný nárast o 20,7 %, pričom dosiahol 2,614 mil. diskov. Na Slovensku sa v roku 2005 predalo zhruba 334 tis. DVD nosičov, čo je o 18,4 tis. nosičov menej ako v roku 2004. Ako uviedol riaditeľ združenia DVD Group Pavel Borowiec, len rok potreboval formát DVD video, aby získal na trhu s filmovými nosičmi v SR a ČR absolútnu prevahu. V roku 2005 sa spolu predalo 966 770 kusov VHS nosičov, čo oproti predchádzajúcemu roku predstavuje prepad o 1 064 986 kusov, resp. o 52,4 %. Podľa jeho slov bol rok 2005 rokom absolútneho prepadu predaja VHS videokaziet, pričom rok 2004 bol posledný, keď sa VHS nosiče dobre predávali.
Z celkového počtu predaných nosičov za rok 2005 predané DVD nosiče predstavujú až 73 %. V roku 2004 bol pritom pomer predaných DVD a VHS nosičov 52 % ku 48 %. Napriek takmer 21-percentnému rastu predaja DVD veľkoobchodné tržby medziročne klesli. Tržby z predaja DVD na území ČR a SR za rok 2005 dosiahli vo veľkoobchodných cenách 632,9 mil. Kč, čo je približne 829 mil. Sk. V porovnaní s rokom 2004 tržby klesli o 96,8 mil. Kč, resp o 13,3 %. Tento pokles spôsobilo zlacňovanie DVD nosičov, ktoré sa začalo v marci roku 2005, a tento trend by mal pokračovať aj naďalej. Na pokles tržieb má výrazný vplyv podľa P. Borowieca aj pirátstvo. V roku 2005 uviedli distribútori v ČR a SR na trh DVD video 932 nových titulov, čo znamená pokles oproti roku 2004 o 24 titulov. Celkovo tak distribučné spoločnosti od štartu formátu DVD na trh v roku 1997 uviedli 3 885 titulov. Najväčší podiel na trhu s 35 % má spoločnosť Bontonfilm nasledovaná spoločnosťou Warner Bros, ktorej podiel dosiahol 27 %. DVDGroup.Cz v súčasnosti združuje 18 firiem, ktoré sa zaoberajú výrobou, distribúciou alebo dovozom prístroj alebo nosičov formátu DVD. Od roku 2001 sa venuje prieskumu trhu s videonosičmi so zameraním najmä na DVD.
Ešte novší formát
Pod skratkou HD sa skrýva high definition a odzrkadľuje jasný cieľ – vyššie rozlíšenie, lepšiu kvalitu obrazu. Pri sledovaní vývoja technológií možno zistiť, že viaceré prístroje sa zlepšovali, no klasická televízia sa veľmi nezmenila. Možností HD je viacero. Maximum však siaha až k rozlíšeniu 1 920 krát 1 080 pixlov, ktoré sa bežne nevyužíva ani na PC. Dané rozlíšenie musí navyše patrične vyniknúť, a tak sa postupne predlžujú aj uhlopriečky prístrojov a vznikajú kolosy dvojakého typu – plazmové i LCD. Jedno z prvých využití HD bude v novom formáte videozáznamu. Po klasických VHS a novších DVD prístrojoch sa vývoj dostane na križovatku. Na jednej strane sa ponúka HD DVD, na druhej strane Blu-ray. Oba formáty už podnikli čelný útok na výrobcov prístrojov i filmové štúdiá, ktoré by im zaručili do budúcnosti predávateľný obsah. Postoj IT a mediálnej brandže je rozličný. Nájdu sa prívrženci iba jedného formátu, napríklad Toshiba verí HD DVD a to isté platí aj pre Warner Bros. Prvými lastovičkami budú komiksové hity ako Batman začína alebo Superman sa vracia.
Na druhej strane, Blu-ray má za chrbtom Sony, ktoré bude favorizovať svoje prehrávače, svoje filmy a dokonca uvažuje o automatickej podpore formátu aj v novej konzole. Poznatky z veľtrhov v roku 2006 sú rôzne. HD DVD má zatiaľ nosiče s menšou kapcitou 15 a 30 GB, v blízkej budúcnosti 45 GB. Hovorilo sa o menšom zlepšení obrazu oproti pôvodnému DVD, ale aj o pomerne nízkej cene. Prvé prístroje budú za päťsto amerických dolárov. Naopak, Blu-ray má nosiče s väčšou kapacitou (25 a 50 GB), oproti DVD aj kvalitnejší obraz, no zároveň citeľne vyššiu cenu. Pioneer ráta s prvými prehrávačmi na úrovni 1 800 USD, kórejské duo Samsung a LG chce vyjsť s cenou o zhruba tretinu nižšiou. Objavili sa i rôzne dohady. Proti slabšej kvalite HD DVD sa postavil komplikovanejší systém a určitý problém s laserom pri Blu-ray. Ktorý formát vyhrá vzájomný súboj, je momentálne otázne, viacerí výrobcovia, napríklad Samsung a LG, chcú zatiaľ podporovať oba. Treba počkať, ako sa situácia vyvinie.